artykuł nr 1

Rozporządzenie Nr 18 W W-M z dnia 21.06.2022r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Rozporządzenia Nr 18 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 21.06.2022 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) (TUTAJ)

artykuł nr 2

Rozporządzenie Nr 15 Wojewody W-M z dnia 31 marca 2022 roku

Rozporządzenie Nr 15 Wojewody W-M z dnia 31 marca 2022 roku w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (TUTAJ)

artykuł nr 3

Informacje dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi (psy, koty, fretki)

W przypadku przekroczenia granicy bez uzyskania ww. pozwolenia z powodu niezaszczepienia
i niezaczipowania zwierzęcia, należy zgłosić się do punktu wskazanego przez właściwego terytorialnie
powiatowego lekarza weterynarii

W powiecie ostródzkim zostały wyznaczone następujące lecznice, które na zlecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie wykonują czipowanie i szczepienie psów, kotów fretek (z Ukrainy) na koszt Inspekcji Weterynaryjnej :

 

1) Urzędowy Lekarz Weterynarii lek. wet. Mariusz Kuras 14-100 Ostróda ul. Stępowskiego 8

2) Przychodnia Weterynaryjna INWET – Urzędowi Lekarze Weterynarii 14-300 Morąg ul. Wróblewskiego 18

3) Przychodnia Weterynaryjna Trio-Vet – Urzędowy Lekarz Weterynarii lek.wet. Krzysztof Maciejek

14-100 Ostróda ul. Plac Tysiąclecia 19/41

 

 We wskazanych miejscach, po wypełnieniu wniosku, zwierzę zostanie oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a następnie zostanie wydane pozwolenie przez powiatowego lekarza weterynarii lub lekarza weterynarii wolnej praktyki pracującego w ramach Zakładu Leczniczego dla Zwierząt. Pozwolenie będzie wydane w formie papierowej lub elektronicznej (możliwe wysłanie skanu pozwolenia na adres e-mail osoby składającej wniosek).

 

Wniosek o pozwolenie (UA/EN/PL) - (DOC) / (PDF)

 

Tymczasowa procedura Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postepowania ze zwierzętami
towarzyszącymi uchodźcom wjeżdżającym z Ukrainy do UE przez polską granicę zewnętrzną w
trakcie trwania konfliktu militarnego dostępna jest pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/ukraina-przemieszczanie-zwierzat-tymczasowa-procedura

 

artykuł nr 4

Ubój z konieczności

Mając na uwadze rozpowszechnianie wiedzy wśród rolników na temat postępowania w przypadku, gdy zdrowe zwierzę gospodarskie ulegnie urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie zamieszcza:

- ulotkę informacyjną dla rolników zawierającą m.in. link do strony Głównego Inspektoratu Weterynarii z aktualnym wykazem rzeźni działających na terenie Polski spełniających wymogi dotyczące przyjmowania zwierząt poddanych ubojowi z konieczności poza rzeźnią (załącznik nr 1),

- wzór oświadczenia przedsiębiorcy sektora spożywczego, który utrzymywał zwierzę poddane ubojowi z konieczności poza rzeźnią (załącznik nr 2),

- wzór świadectwa zdrowia zwierząt w przypadku uboju z konieczności poza rzeźnią zawartego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/22351 (załącznik nr 3).

artykuł nr 5

Rozporządzenie Nr 12 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 31 stycznia 2022 r

Rozporządzenie Nr 12 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 31 stycznia 2022r. w sprawie uchylenia rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). (Uchylenie rozporządzenia nr 91 z dnia 21.12.2021r.)  (TUTAJ)